Return to Our School

Staff

Staff Structure 2019-2020

Senior Leadership Team

Head Teacher:
John Mynott
French & German speaker

Deputy Head Teacher:
Mona Paalanen Finnish speaker

Assistant Head Teacher/ Inclusion Leader:
Tammy Beresford-Perry

Safeguarding & Family Liaison:
Lisa Holmes

Year 6

Chestnut:
Davinia Brito (UKS2 Leader/ Maths) Spanish speaker

LSA: Kaylee Andrews

Oak:
James Marks (Drama leader)

LSA: Becky Kennedy (3 days when not in Birch)

Cedar:
John Mynott French & German speaker

LMA: Alina Merinde Romanian speaker

Year 5

Walnut:
Michaela Zimmatore (Curriculum Architect/ Science Leader)

LSA: Pepi Stamatiou Greek speaker

Willow:
Charlie White (Creative Arts Leader)

LSA: Tayyeba Waqar (am) Urdu speaker

Wisteria:
Mona Paalanen Finnish speaker

School Direct: Amber Dos Santos (am/ pm in Willow)

Year 4

Beam:
Nicky Rieger (PSHE & RE Leader) French, German & Spanish speaker

LSAs:
Farzana Noreen (am)
 Shabnam Bi Urdu speaker (pm)

Beech
Rukshana Khutan Bengali speaker

LSAa:
Asma Siddiqi Urdu speaker / Jackie Yardley (am)
Gizella-Laura Farcas (am/ pm) Romanian &French speaker

Birch: 
Hayley Guthrie (Lower Key Stage 2 Leader/ Music Leader)

LMAs:
Nicole McLeggan (am/ pm 3 days)/  Becky Kennedy

LSA: Tracie Webster (am/pm)

Year 3

Apple:
Javier Perulero (Computing Leader) Spanish speaker

LMA: Sarah Boardman

Ash:
Dorina Valean Romanian speaker

LSA: Natalie Shilling (am/ pm)

 

Year 2

Pear:
Daniele Frade Portuguese speaker

LSAs:
Sherri Magsoudi Farsi & Persian speaker(am/ pm)
 Shabnam Bi Urdu speaker (am)

Pine:
Matt Beach (Humanities Leader)

LSAs: Kathryn Goodman (am/pm)
Freda Lane (am/ pm)

 

Year 1

Maple
Abbas Jaffer (Key Stage 1 Leader/ English Leader) Gujarati speaker

LSAs:
Chrow Duffy (am/ pm) Kurdish speaker
Sophie Lamb Greek speaker (Mon&Tue)

Mulberry:
Amelia Turner (Humanities Team)

LSAs:
Alison Gatt (am/ pm)
Abigail Donald (am)

 

 

Early Years

Acorn (Reception): 
Farah Aissaoui (EYFS Leader) Arabic speaker

EYPs:
Sumbal Shahid Urdu, Hindi & Punjabi speaker
Rose DeAraujo Portuguese speaker

LSA: Ramina Jusupova Latvian and Russian speaker

Conker (Reception):
Lisa Cobb (Assessment Leader)

EYPs:
Sylwia Zmuda Polish speaker
Marzena Kulikova Polish speaker

LSA: Annamaria Lukyova Slovakian speaker

Sunflower (Nursery):
Anka Pop (PE Leader) Romanian & Hungarian speaker

EYPs:
Jo White
Yasmine Gordon

LSA: Anjali Babbar (am) Hindi speaker

SLCN Base

Orchard:
Rowena Beaufort (Autism Lead) Italian speaker

LSAs:
Kim Peacock
Jo Humphrey

Forest:
Katie Hewerdine (Base leader)

LSAa:
Tracie Goman
Ulrika Englund Swedish speaker(am/ pm)

Rainbow Room

Lisa Holmes – Learning Mentor

Tammy Beresford-Perry – SENCO

Other

Office

Val Ward
Mary Dos Santos
Liz Oguz
Sue Owen
Margarete Ortet Santos Portuguese speaker

PPA

Sophie Champion – Dance Teacher

Sara Ribeiro – Languages Teacher French, Spanish & Portuguese speaker

MSAs

Chrow Duffy
Dora Asuamah
Tayyeba Waqar   
Sardar Sattar
Pepi Staminaou   
Ramina Juspova   
Frazana Noreen   
Annamaria Lukyova
Anjali Babbar       
Abigail Donald
Shabnam Bi

Caretakers

David Ladmore – School Caretaker 
Bill Penn
Fernando Cordero
Mike Jones
Conrad Warne

 

 

Permanent link to this article: https://central.herts.sch.uk/our-school/staff/